Amerika’da Eğitimle İlgili Tüm Sorularınızın Cevabı

Amerika Birleşik Devletleri 3600 artık kolej ve üniversite eğitimi veren kurumlar var. Hangi alanda ve hangi bölümde okumak istemeyeniz olursa olsun mutlaka size uygun onlarca alternatif eğitim bulabilirsiniz. Fakat size en uygun program, üniversite hangisi? İşte bu çok kritik bir soru. Bu yazı size en doğru seçimi yapmak için yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır.

Amerika’da Eğitimle İlgili Tüm Sorularınızın Cevabı

ABD’de eğitim almanın belki de en güzel tarafı kendinizi bu ülkede yad hiss etmeyeceksiniz. Bunun nedeni ise ABD’de 500 binden fazla yabancı öğrenci eğitim alıyor. Üniversitesi demiyoruz her dersinizde birkaç h?myerlinizl? birlikte tanıdık olacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu ülkede öğrenci olmak seçiminin temel nedenlerinden biri ise kaliteli eğitim sistemidir. ABD üniversiteleri, olanaklarının ve öğretim personelinin peşakarlığı tüm dünyada yaygındır.
ABD’de yüksek eğitim almanın diğer nedeni ise tercih imkanın zenginliğidir. Bu ülkede eğitim sisteminin farklılığı, akademik ve sosyal çevre, kabul koşulları, doktora programları vb. Diğer konularda dünyada r?qibsizdir. Ayrıca ABD’de yüksek eğitim almak sizin geleceğiniz için en büyük investisiyalarınızdan biri olacak. Bu ülkenin üniversite diplomaları tüm dünyada tanınmakla birlikte büyük nüfuza sahiptir.

Bu ülkede eğitim almanın güzel özelliklerinden biride rahatlıktır. Yani ABD’de kolej veya üniversitelerde en bariz özellik ders seçimindeki rahatlıktır. Bundan daha önemli olanı ise t?b?l?r? bir üniversiteden diğerine rahatça geçiş imkanının verilmesidir. Bir devlet universitinde iki yıllık eğitimden sonra daha iyi özel univesitet? geçiş en olağan durumlardan biridir.

Üniversite, instuta ve üniversiteler arasında ne gibi farklar vardır?

Kolejler üniversitelere nazaran daha ucuz oldukları için genellikle daha çok öğrenci tarafından seçilir. Fakat bu eğitim kurumlarından birinin diğerinden düşük olduğunu veya birbirinin kolu olduğunu düşünmeyin çünkü öyle değiller. Genellikle kolejler daha küçük olur ve çoğu zaman yalnızca lisans eğitimi verirler. Üniversitelerde ise yüksek lisans ve doktora eğitimi de kullanılabilir. Tüm kolej ve üniversitelerde edebiyat, işletme gibi fakülteler vardır. İnstutlar ise çoğu zaman birbiriyle bağlantılı diploma, seritifikat programları öneriyorlar. Örneğin teknoloji enstitüsü, moda enstitüsü, sanat ve tasarım instutuları tarafından verilen diploma programları mecud dur.

Univesitet türleri

Genel olarak ABD’de iki üniversite tipi vardır. Özel ve devlet (eyalet) üniversiteleri. Eyalet Üniversiteleri bu eyaletin sakinleri için ucuz eğitim sağlamak amacıyla kurulmuştur ve finans bakımından federal hükümetten destek alırlar. Eyalet üniversiteleri genellikle çok büyük olurlar. Bu kurumların diğer avantajı ise iki yıllık orta öğretim ABD’de tamamlayan yabancı öğrencilerin eyalet sakini olarak kabul edilir ve eğitim hakkında% 50 indirim yapılıyor. Ancak bu indirim için yabancı öğrencinin üniversitenin bulunduğu eyalette olması gerekir.
ABD’deki top 10 üniversitelerin hepsi özel Üniversitelerdir . Bu kurumların bütçelerini ise bağış, eğitim hakları, araştırma ücretleri ve mezunların cömert desteklerinden oluşur. Özel üniversitelerde eğitim hakları personel üniversitelerine kıyasla yüksek olsada personel iç, dış sakinler arasında fark konmaz. Dini eğitim veren üniversitelerde hepsi de özeldir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Amerika’da Eğitimle İlgili Tüm Sorularınızın Cevabı için yorumda bulun

    Amerika’da Eğitimle İlgili Tüm Sorularınızın Cevabı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Amerika’da Eğitimle İlgili Tüm Sorularınızın Cevabı için ilk yorumu yapabilirsin.